Aeroplani me i madh ne bote vjen ne nje version me luksoz

Written by on 15/01/2019

Aeroplani me i madh ne bote vjen ne nje version me luksoz

Aeroplani me i madh ne bote ka dale ne “pension” pas gjashte fluturimeve testuese, pasi ndertuesit e saj po pergatiten per te ndertuar nje model te ri komercial per ta ngritur ne qiell ne fillim te 2020-s.Prototipi Airlander 10, nje avion hibrid me heliumit i ndertuar nga Hybrid Air Vehicles me qender ne Bedfordshire ne Angline qendrore, ishte quajtur “bum-i fluturues” per shkak te formes se saj.Varianti i saj “luksoz” u zbulua zyrtarisht ne Farnborough Airshow ne Mbreterine e Bashkuar ne korrik, pas nje procesi zhvillimi qe u godit nga disa pengesa, duke perfshire nje aksident gjate uljes ne fluturimin e dyte.“Airlander-i” luksoz do te kete dhoma gjumi, dhe nje bar me dysheme prej xhami. Ajo mund te arrije nje lartesi deri me 6,100 metra dhe do te zhvilloje ekspedita 3 ditore per maksimumi 19 pasagjere per xhiro.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist