turizmi

  Ne Lagunen e Nartes dhe gadishullit te Orikumit ka nisur vezhgimi, numerimi dhe unazimi i shpendeve shtegtare. Shoqata Ornitologjike e Shqiperise se bashku me vullnetare, dashamires te shpendeve, kafsheve te egra dhe natyres organizuan pak dite me pare aktivitete per te festuar EuroBirdwatch 2018 ne Shqiperi ne 25 vjetorin e krijimit te tij. Ministri […]

  Vitin e shkuar, turistet shpenzuan 2 mld dollare ne Shqiperi, sipas te dhenave te Organizates Boterore te Turizmit. Harta tregon se ne Ballkan, kryeson Kroacia, me 11 mld dollare, Shqiperia e dyta dhe Mali i Zi dhe Serbia me 1 mld dollare. Me te dhenat e OBT, nje shpenzim turisti percaktohet çdo shume e […]

  Turizmi arkeologjik po zhvillohet shume vitet e fundit ne vend. Durresi mban vendin e pare ne kete aspekt. Arkeologet nenujore qe nga fillimi i viteve 2000 kane zbuluar ne gjirin detar te Durresit rreth 15 relikte anijesh te lashta.Gjiri detar i Durresit eshte nje “hambar” me objekte arkeologjike, te cilat sqarojne nje periudhe gati […]

  Turistet aziatike kane qene nder turistet te cilet kane shpenzuar me shume per turizmin e shendetit. Kete e deshmojne edhe shifrat e fundit te publikuara nga Shoqata  Boterore e Turizmit te Shendetit qe deshmojne se vitin e kaluar turistet kryesisht nga Azia kane shpenzuar me shume se 27 miliard dollare ne udhetimet qe kane […]

  Brukseli renditet serish nder destinacione e preferuara te turisteve euriopiane edhe kete vjeshte. Sipas te dhenave te fundit te Visit Bruskel ky destinacion pati nje rritje me 21% te turisteve gjate periudhes janar – shtator nderkohe qe rezervimet vijojne me ritme te larta deri ne fund te vitit. Turistet me numrin me te larte […]

  Turizmi i vezhgimit te shpendeve ujore, qe ne instiktin e tyre kane te qendruarit ne grup, po kthehet eshte levruar shume edhe kete vit ne Shqiperi. Popullimi i lagunes se Karavastase dhe te Nartes me flamingo, qe se fundmi jane shfaqur edhe ne Kune-Vain ka shtuar numrin e vizitoreve ne keto atraksione turistike. Ministri i […]

  Rritet vemendja ndaj profesionalizmit ne sherbimin e turisteve te aventures ne vendit tone. 20 kandidateve nga Tirana, Berati, Skrapari, Permeti dhe Elbasani te trajnuar sipas standardeve nderkombetare iu shperndane certifikatat, per te punuar si instruktore rafting. Certifikatat u shperndane nga federata shqiptare e rafting dhe ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi si investim […]

  Plani per zhvillimin e turizmit ne vend do te fokusohet ne 4 drejtime kryesore, qe lidhen me bashkepunimin me pushtetin vendor, permiresimin e sherbimeve, investime ne infrastrukture dhe marketing”. Diten e djeshme  ne nje dalje per mediat ministri Blendi Klosi publikoi hapat qe do te ndermerren per arritjen e sfides, qe Shqiperia te vizitohet […]

  Sipas nje studimi te kryer se fundmi dhe te publikuar ne Daily Mail, disa prej destinacioneve europiane qe kane pasur taksat me te larta per turistet kete sezon jane Majorka, Ibiza, Menorka, Formentera, Barcelona, Roma dhe Berlini. Shume turiste ne keto destinacione kane paguar vec te tjerash edhe ate qe njihet si “Taksa Ekologjike”. […]

  Bali, nje prej destinacioneve me te preferuara ne bote kerkon te ndale zhvillimin e “turizmit vulgar” ne vend. Sipas autoriteteve lokale te nje prej ishujve me ekzotike eshte ne process miratimi nje vendim i ri qe do t’i kufizoje turistet e huaj me sjellje te pahijshme te veshin rrobabanjo apo te ngjiten ne tempujt […]


Current track

Title

Artist

Background