teknologji

  Per çiklistet te cilet nuk duan te ndalen me pedalim vetem ne toke, tani ata mund te vazhdojne edhe me nje sport ujor. Nje zgjidhje e re dhe e padegjuar deri me tani, tashme eshte ne dispozicion. Nga prodhuesit ajo eshte quajtur Shuttle Bike dhe eshte bicikleta e pare qe mund te perdoret edhe […]

  Ne nje nga platformat me te medha te bashkefinancimit ne internet, “Indiegogo” eshte mbeshtetur gjeresht nga publiku nje shpikje e re, e cila duket se pershtatet me se miri me menyren tone te bashkejeteses me pajiset e ndryshme teknologjike, qe tashme jane bere pjese e pandashme e perditshmerise. Projekti i paraqitur quhej “Sobro Smart […]

  Jahtet jane simbol i madh statusi per njerezit e pasur, por gjithashtu ato harxhojne sasi te medha gazi. Nje kompani suedeze e quajtur Solar Impact shpreson ta ndryshoje kete me nje varke te mrekullueshme qe nuk do kete nevoje as per nje pike karburanti. Sipas BGR, ky jaht eshte nje mrekulli teknologjike dhe eshte […]

  Samsung ka lancuar Galaxy A7, celularin e pare me kamer te trefishte.Kamera e trefishte perbehet nga tre lente te ndryshme: nje lente me kend te gjere tete megapiksel, nje lente 24 mekapiksel dhe nje lente thellesie qe lejon kameren te krijoje te ashtuquajturat fotot e “efektit bokeh”. Ky efekt ben te mundur fokuson nje […]

  Sony do te risjelle PlayStation-in e pare qe ka nxjerre ne shitje, por kesaj radhe ne miniature.PlayStation Classic do te jete 45% me i vogel ne krahasim me modelin origjinal, me tre butonat Power, Reset dhe Open, me funksionet qe kane pasur me pare.Lojerat e disponueshme ne kete konsole te vogel do te jene […]

  Prodhuesi italian i veturave te luksit “Ferrari” do te pershpejtoje perpunimin e teknologjise hibride, duke synuar prodhimin e serive speciale, mes te cilave edhe konceptin e ri te quajtur “Icona” per te rritur te ardhurat deri ne vitin 2022. Modelet e reja do te ndahen ne kater segmente; sportive, gran turismo, seria speciale dhe […]

  Sistemi me i ri operativ i Apple per iPhone dhe iPad, iOS eshte gati per t’u lançuar diten e sotme. Shume njerez do te shkarkojne perditesimin menjehere. Por, para se ta beni kete, eshte teper e rendesishme te beni “back up” iPhone-in ose iPad-in tuaj pasi te gjitha te dhenat dhe aplikacionet ne telefonin […]

  Arabia Saudite kerkon te diversifikoje ekonomine e saj pas renies se çmimeve te naftes duke i kthyer syte nga automjetet elektrike. Shteti synon ta ktheje fondin e saj publik ne fondin sovran me te madh ne bote, duke kontrolluar mbi 2 trilion dollare deri ne vitin 2030. Per kete fondi sovran i Arabise Saudite […]

  Treni i pare ne bote me hidrogjen ka nisur udhetimin mbi shina ne Gjermanine veriore. “Coradia iLint”, e prodhuar nga kompania franceze e hekurudhave Alstom, do te transportoje udhetaret ne nje linje prej 100 kilometrash ndermjet qyteteve te Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervorde dhe Buxtehude ne shtetin e Saksonise se Ulet. Keta lloje trenash jane ndjeshem […]

  Zhvillimi i teknologjise po kthehet ne nje rrezik serioz per njerezimin.  Sipas studimit me te fundit te Forumit Ekonomik Boteror,  thuhet se robotet do te kryjne me shume se “gjysmen e detyrave aktuale ne vendet e punes” deri ne vitin  2025. Ne raportin e fundit vleresohet se 52 perqind e te gjitha detyrave, pothuajse […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background