france

  Gjigandi i streaming Netflix po planifikon te dyfishoje investimet e tij ne France dhe te prodhoje 14 shfaqje lokale, gati dy here me shume se sa ishte planifikuar me pare. Lajmi u be i njohur nga  shefi ekzekutiv i Netflix. Vendimi vjen pasi numri i abonenteve eshte shtuar shume shpejt ne France duke arrritur ne 3.5 […]

  Policia e Parisit konfiskoi 20 tone figura ne miniature te Kulles Eiffel pas nje hetimi qe perfundoi me shperberjen e nje rrjeti te “organizuar”, anetaret e te cilit kryen shitje pa leje.Nente persona u arrestuan, duke perfshire kater “ndermjetesues” dhe dy shites, me prejardhje afrikane dhe pa dokumentet e nevojshme. Ne krye te ketij […]

  30 per qind te udhetimeve nderkombetare behen vetem ne pese vende te botes: Spanje, Kine, Itali, SHBA dhe France. Shpesh emrat me te njohur te industrise se udhetimeve perpilojne listat e destinacioneve me te preferuara e me te vizituara ne bote. Por ka dhe nje liste me vendet me pak te vizituara. Per kete […]

  Lamtumire linja te vjetra te telefonise fikse!Nga viti 2023 ne France do te kaloni vetem nga interneti per ata qe duan te mbajne linjen e shtepise. Lajmin e dha e perditshmja “Le Parisien”, qe i referohet “Orange”, kompanise franceze te telefonise. Operacioni eshte delikat, me 20 milione perdorues me linja fikse, gjysma ende ka […]

  Nje auditim ndaj qeverise franceze ka dale me perfundimin se 840 ura franceze kane demtime shume serioze dhe kercenojne shembjen. Presidenti francez Emmanuel Macron ka premtuar nje infrastrukture te re, por presioni eshte rritur pas tragjedise ne Gjenova te Italise, ku nga shembja e ures Morandi shkaktoi 43 persona te vdekur. Auditimi i fundit […]

  Franca regjistron  nje rekord turistesh per 8 mujorin e ketij viti. Sipas te dhenave nga enti i turizmit ne France numri i turisteve te huaj qe kane vizituar qytetet e vendit eshte rritur me 4% me shume se nje vit me pare. Fluksi me i madh eshte vene re ne Paris nderkohe qe autoritetet […]

France, reshje shiu dhe permbytje ne disa zona me kampiste Franca eshte perfshire keto dite nga reshje te dendura qe kane sjelle edhe permbytje ne pjese te medha te vendit. Permbytjet e medha kane sjelle evakuimin e 1,600 njerezve, shumica prej te cileve kampiste , ne Francen jugore. Zonat me te goditura jane Gard, Ardeche [...]

Current track

Title

Artist

Background