Info News

Page: 2

Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin  ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të situatës me koronavirusin. Kjo do të thotë se për 3 javët në vijim  lokalet dhe restorantet do të qendrojnë të mbyllura. Gjithashtu është paralajmëruar se masat mund të përfshijnë edhe kufizimin e lëvizjeve të banorëve.   Për bizneset e prekura qeveria po […]

Është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare kompozitori i njohur Agim Krajka. Lajmi është bërë i ditur nga djali i tij përmes një postimi në rrjetet sociale. “Shpirti yt pushoftë në paqe babai ynë i dashur” shkruan Ulis Krajka. Më herët, kompozitori është nderuar me titullin “Artist i Popullit”. Veprimtaria e tij muzikore ishte shumë […]

India ka pezulluar edhe një herë fluturimet e planifikuara ndërkombëtare. Sipas raporteve, ato do të mbeten të pezulluara deri në fund të marsit. Sidoqoftë, fluturimet e ngarkesave do të vazhdojnë të operojnë. Më herët ndalimi i fluturimeve jashtë shtetit ishte parashikuar të mbaronte më 28 shkurt./radiotravel.al 

Transportuesi i flamurit të Australisë, “Qantas” ka njoftuar se synon të rifillojë fluturimet ndërkombëtare në fund të tetorit 2021.Data është në përputhje me kohën kur pritet të përfundojë programi i vaksinimit COVID-19 në vend. Gjithsesi linja ajrore mbetet në marrëdhënie të ngushtë me qeverinë australiane dhe nëse situata ndryshon, datat për rinisjen e fluturimeve ndërkombëtare […]

Të joshur nga një pasaportë ndërkombëtare, rreth 3724 shqiptarë kanë hequr dorë nga shtetësia e vendit të tyre në 7 vitet e fundit. Arsyeja kryesore vlerësohet të jenë kushtet më të mira të jetesës në Europë. Ky fenomen shqetësues ecën paralelisht me emigrimin masiv të shqiptarëve duke i shkaktuar vendit kosto sociale dhe ekonomike. Në […]

Deri më datë 10 mars në Ambasadën e Shqipërisë në Gjermani nuk është e mundur të ofrohen shërbime konsullore me prezencë fizike të shtetasve, përfshirë edhe shërbimin për pasaporta apo karta identiteti. Për këtë arsye  shtetasit që kanë rezervuar takimin në këtë periudhë kohore, duhet të riaplikojnë për të zgjedhur një datë dhe orë të […]

Zyrat e aplikimit për kartat e identitetit dhe pasaporta biometrike do të jenë të hapura edhe sot. Ministria e Brendshme u bën thirrje të gjithë qytetarëve që u ka përfunduar afati i vlefshmërisë së kartave të identitetit, të kryejnë sa më parë procedurat për rinovimin e saj. Përveç shërbimeve online dhe fizike, karta e identitetit […]

Greqia ka shtrënguar edhe njëherë masat në pikën kufitare të Kakavijës.  Nga dita e hënë në orën 6 të mëngjesit deri të hënën e 15 marsit në 6 të mëngjesit,  do lejohen të futen vetëm 400 persona në ditë. Orari i hyrjes për këto pika doganore kufitare do të jetë nga ora 7 e mëngjesit […]

Këtë të shtunë Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës ka konfirmuar 12 fluturime. Destinacionet kryesore janë Stambolli, Beogradi, Dortmundi, Milano, Ankona, Bergamo, Bolonja dhe Verona. Përpara çdo udhëtimi pasagjerët duhet të kontaktojnë shtetet pritëse për rregullat e karantinës dhe të respektojnë protokollet e higjienës. Aktualisht lejohen të udhëtojnë vetëm rezidentët dhe nënshtetasit në Bashkimin Evropian dhe qytetarët […]

Irlanda është bërë vendi i fundit i cili ka zgjatur kufizimet deri më 5 prill. Pas përhapjes së varianteve të reja të COVID-19, u rrit ndjeshëm numri i të infektuarve në këtë shtet. Varianti britanik i COVID-19, deri më tani përbën 90% të infeksioneve të reja në Irlandë. Populli i Irlandës ka qenë i mbyllur […]


Current track

Title

Artist

Background