Travel News

Page: 3

Ne Voskopoje u zhvillua e para matone e vrapimit ne mal ne Shqiperi.Organizatoret e kishin nderthurur vrapimin ne natyre edhe me aktivitete te tjera me synim promovimin e turizmit dhe aktivitetit sportiv.Pjesemarresit te moshave te ndryshme erdhen nga i gjithe vendi, por edhe nga Kosova, Maqedonia dhe deri nga Amerika e larget. E veçanta e […]

Shumica e gjermaneve parapelqen heqjen e sistemit aktual te ndryshimit te ores ne Europe dy here ne vit, sipas nje sondazhi te kompanise se sigurimeve shendetesore, DAK. Rreth 80% e te anketuarve thane se mendonin se ndryshimi i ores ishte i panevojshem dhe duhej ndaluar. Rreth 1/4 e njerezve te  intervistuar nga  DAK tha se […]

Pikat e hyrjes ne kalimet kufitare kane marre vleresime pozitive nga shoqerite turistike dhe nga Tour Operatoret, per sa i perket  trajtimit te flukseve turistike.Sipas te dhenave te publikuara nga Ministria e Brendshme, ne portet shqiptare jane perpunuar 447 me shume tragete shqiptare, krahasuar me nje vit me pare si edhe Shqiperine e kane vizituar […]

377 turiste te huaj, shumica e te cileve nga Franca kane mberritur ne Durres me kroçeren “Berlin”.Anija turistike me gjatesi 139 metra u ankorua sot paradite pa probleme ne kalaten 5 te portit me te madh te vendit.Anija turistike ka sjelle turiste nga 18 vende te ndryshme te botes. Nje pjese e turisteve dolen nga […]

Destination Sport , emisioni argetues sportiv i fundjaves Informacionet me te reja rreth sportit dhe rezultatet Live te ndeshjeve qe po luhen Lojra telefonike me degjuesit te cilat te bejne fitues te dhuratave te ndryshme   http://radiotravel.al/wp-content/uploads/2018/10/Destination-Sport-dt.21.tetor_.2018.mp3

Shqiperia terheq vemendjen e tur operatoreve polake gjate panairit te Varshaves! Shqiperia ka terhequr nje vemendje te larte ne panairin me te madh te turizmit ne Poloni “World Travel Show” 2018. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi gjate nje takimi te zhvilluar ne Varshave, me aktore te rendesishem te turizmit polak, eshte shprehur se […]

Turizmi mjeksor ne Turqi sjelle kete vit mbi 1.5 miliard$   Turqia pret te fitoje mbi 1.5 miliard $ nga turizmi i shendetit kete vit. Kete ka deklaruar se fundmi kreu i Shoqates Turke te Agjencive Turistike. Vetem gjate pjeses se pare te vitit, te ardhurat nga turizmi i shendetit ne Turqi u rriten me […]

Abu Dhabi priti rekord turistesh gjate gushtit Abu Dhabi pa rritje dyshifrore te turisteve gjate muajit gusht te ketij viti. Sipas te dhenave te Departamentit te Kultures dhe Turizmit ne vend gjate gushtit mbi 500 mije turiste u shenuan nje Abu Dhabi, nje rritje 10.5% me shume sesa viti i kaluar. Ky tren ka bere […]

ITB Asia kete vit me nje nder edicionet me te suksesshme Nje prej panaireve me te medhenje ne bote te turizmit qe perfundoi me sukses edicionin 2018 gjate kesaj jave ka arritur te terheqe nje rekord vizitoresh kete vit. Sipas te dhenave post event nga organizatoret , panairi nderkombetar i turizmit ne Singapor arriti te […]

Riviera shqiptare rremben serish vemendjen e blogeres se famshme te udhetimeve Gazetarja e famshme e turizmit Francesca Masotti ne blogun e saj “Letters from Balcans” serish i ka dedikuar nje shkrim Shqiperise. Shqiperia ofron plazhe qiellore, uje kristal dhe keshtjella ne male. Nderkohe Riviera eshte vendi me interesant ne Shqiperi sipas gazetares. Dhermi, Drymadhe, Himare, […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background