Travel News

Page: 3

Malajzia është shpallur i ndotësja më e madhe e Azisë. Një raport i përgatitur së fundmi, i ka cilësuar  malajzianët si përdoruesit më të mëdhenj të paketimeve plastike  , vend përgjegjës për më shumë se gjysmën e mbeturinave plastike në botë. Raporti përfshin Kinën, Japoninë ,Indonezinë, Filipinet dhe Tajlandën. Këto vende prodhojnë 60% të mbeturinave […]

Autobusët , tramvajet dhe metrotë kanë pezulluar udhëtimet , pasi punonjësit do të marrin pjesë në një grevë 24 orëshe, kundër projekligjit të sigurimeve. “Qeveria ka harruar shpejt angazhimet për heqjen e ligjit”Katrougalus” dhe vazhdon një tjetër sulm duke bërë një tjetër projektligj me politka të paparanueshme.”, ka thënë përfaqësuesi i sindikatës së punonjësve. Këta […]

Kompania ajrore gjermane “Lufthansa” ka njoftuar se do të zgjasë ndërprerjen e fluturimeve drejt qyteteve të mëdha të Kinës, ndërkohë që epidemia e koronavirusit vazhdon të përhapet. Kompania kishte ndërprerë deri tani këto fluturime deri në 29 shkurt. “Epidemia e virusit mund të shkaktojë ulje prej katër deri në pesë miliardë dollarë të të ardhurave […]

Komisioni Europian ka publikuar programin e plotë të konferencës ndërkombëtare të donatorëve “Bashkë për Shqipërinë” që synon të kontribuojë në fazën e rindërtimit dhe të rehabilitimit të dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit në Shqipëri. Konferenca do të organizohet nga presidentja Ursula Von der Leyen dhe Komisioni Europian ka për qëllim mbështetjen për […]

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve ka miratuar projektin e resturimit e ringritjen e murit lindor dhe restaurimi i murit ndarës midis oborrit të parë dhe të dytë, në anën lindore të kalasë së Shkodrës. Projekti i hartuar nga Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Shkodër parashikon ndërhyrje konservuese dhe restauruese në njërin prej mureve dhe ringritje në […]

Ditën e premte, në ditën e shënuar të celebrimit të dashurisë, Ministria e Turizmit dhe Mjedisit së bashku me PNUD, risjellë në vlerësim të të gjithëve atë që ndodhi në 26 nëntor. Solidariteti i treguar nga hoteleria shqiptare si dhe institucionet publike treguan se ka vetëm një burim, dashuria për njeriun, dashuria e shqiptarit për […]

Ekonomia gjermane pati një periudhë të vështirë në tremujorin e fundit të vitit që lamë pas, duke mbetur në vend numëro. Prodhimi  i  brendshëm bruto, i mallrave dhe shërbimeve ishte pothuajse i  pandryshuar nga tremujori paraardhës. Gjermania është shumë ekspozuar ndaj tensioneve në tregtinë ndërkombëtare  dhe shifrat e dobëta pjesërisht pasqyrojnë një rënie në eksportet […]

Aeroportet e Europës kanë raportuar rritjen më të ngadaltë të pasgjerëve në  5 vite në mbyllje të vitit 2019. Institucionet kanë deklaruar se rritja e ngadaltë ka ardhur si pasojë e rrëshqitjes së tregut jashtë atij të Bashkimit Europian si dhe falimentimit të linjave ajrore. Falimentimi  Thomas Cook ishte një ndër ndikuesit më të mëdhenj […]

Një lajm i mirë ka ardhur nga Holanda në prag të Konferencës së Donatorëve. Ministri i Jashtëm holandez, Stef Blok përmes një videoje ka bërë të ditur se për dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit do ti dhurojë Shqipërisë 3 milion euro. “Në solidaritet me popullin shqiptar do të dhurojmë 3 milion euro”, […]

Monumenti i pavarësisë,” NEWBORN” do të vijë ndryshe këtë vit.  Do të jetë I dedikuar  grave të mbijetuara nga dhuna e luftës së vitit 1999. Autori i monumentit,Fisnik Ismaili,ka publikuar fotografitë me të cilat do të shihet ai këtë 12 vjetor të pavarësisë së Kosovës. Dedikimi do të jetë ndaj grave të dhunuara jo vetëm […]


Current track

Title

Artist

Background