Statujat e Ishullit të Pashkëve pësojnë dëm të pariparueshëm!

Written by on 10/10/2022

Kokat e gurta të Ishullit të Pashkëve dhe elementë të tjerë arkeologjikë janë djegur nga një zjarr, sipas autoriteteve lokale indigjene dhe kiliane. Zjarri, i shkaktuar nga vullkani Rano Raraku aty pranë, filloi të hënën dhe shkatërroi më shumë se 100 hektarë të ishullit, duke dëmtuar statujat e tij të famshme të gdhendura në gurë të njohura si ‘Moai’ të cilat u krijuan nga një fis polinezian mbi 500 vjet më parë, raportuan zyrtarët.

The fire was caused by the Rano Raraku volcano on Easter Island.

Dëmet janë cilësuar si të pariparueshme dhe me pasoja tek fusha e turizmit./radioravel.al 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist