Zbulohen monedha ari ne amfiteatrin italian

Written by on 11/09/2018

 

Qindra monedha ari te epokes romake jane zbuluar ne vendin e nje teatri te lashte ne pjesen veriore te Italise, ne qytetin e Comos. Sipas ministrit te kultures ne Itali ende nuk dihet ne detaje rendesia historike dhe kulturore e ketij zbulimi, por kjo zone eshte nje thesar i vertete per arkeologjine italiane. Teatri, i cila u hap ne vitin 1870 dhe me vone u shnderrua ne nje kinema para mbylljes ne vitin 1997, ku u vendos te shkaterrohej per te bere rrugen per ndertimin e nje vendbanimi luksoz. Nderkohe, monedhat jane marre ne nje laborator restaurimi, ku ekspertet po perpiqen te gjejne se nga kane ardhur


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist