Skandal ne muzeun francez, koleksioni i pikturave rezulton fals!

Written by on 30/04/2018

Skandal ne muzeun francez, koleksioni i pikturave rezulton fals!

Muzeu me i rendesishem i artit ne qytetin francez, Elne, zbuloi se gjysma e koleksionit te tij te pikturave ishin false. Lajmin e beri te ditur e perditshmja “Le Figaro”. Muzeu ka ne pronesi te tij vetem piktura te katalanasit Etienne Terrus, i njohur sidomos per peizazhet e Rusijonit, te blera mes viteve 1990-2000. Rreth 80 nga veprat e tij, piktura, akuarele dhe vizatime, u zbuluan se ishin kopje, por qe ishin paguar 160 000 euro. Alarmi u dha nga historiani i artit, Eric Forcada, i cili para disa muajsh kontaktoi me muzeun duke shprehur dyshimin per origjinalitetin e veprave.Nje grup ekspertesh i analizoi dhe rezultoi se ishin false.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist