Shqiptarja Eleni Foureira, nje pretendente e ketij Eurovision-i !

Written by on 03/05/2018


Vetëm javën e kaluar, perfaqesuesja e Qipros ne Eurovisionin e ketij viti Eleni Foureira, (me origjine shqiptare) nuk u prit mire nga performancat e para ne publik dhe krahasimet ishin te skajshme, e konsideruan nje ‘thriller’!

Por ishte e mjaftueshme për t’u paraqitur në provën e parë te Eurovison për të ndryshuar gjithçka. Reagimi i zyres se shtypit ishte entuziast, ndërsa disa sekonda te kesaj performance postuar në kanalin zyrtar në YouTube te Eurosong, ka mbledhur me shume klikime se cdo video tjeter deri tani! Duket se provat kanë ndryshuar ndjeshëm perceptimin e entuziastëve të institucionit. Kështu, Eleni Foureira u ngjit në më shumë se dhjetë vende në parashikimet e eksperteve dhe tani ajo është në top 10-shen me te larte. Ndersa  Bullgaria dhe Izraeli qe dukeshin si nder me te preferuarat e ketij edicioni kane rene dy pozita.

Kete jave ka fituar terren Norvegjia me Alexander Rybak. Edhe Shqiperia me Eugent Bushpepen ka ngjallur reagime shume positive! Madje prestigjozja britanike Metro ka shkruar se shume kengetare ne kete Eurovision do te “vdisnin” te kishin nje vokal si ai i Eugent Bushpepes! Go Eugent!

 

 

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist