SHBA prezanton superkompjuterin me te shpejte ne bote “Samiti”

Written by on 13/06/2018

Shtetet e Bashkuara te Amerikes bashkepunuan me kompanine IBM dhe Nividia per te ofruar superkompjuterin me te shpejte ne bote, te quajtur “Samiti”. Pasi qendronte per vite te tera pas Kines, Shtetet e Bashkuara tashme kane superkompjuterin me te shpejte ne bote. Kompjuteri  u zbulua se fundmi ne nje panair teknologjie te zhvilluar ne Amerike. “Samiti” u mburr me nje performance maksimale prej 200.000 trilion llogaritjesh per sekonde e cila eshte tete here me e fuqishme nga sistemi aktual Titan. Ky kompjuter u desh plot kater vjet per ta ndertuar. Per studiuesit kompjuteri duhet te kete nje efekt te thelle jo vetem ne kujdesin shendetesor, por ne hulumtimin e energjise dhe sigurine kibernetike.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist