Kupa e Botes 2026 ne SHBA – Kanada – Meksike

Written by on 13/06/2018

Treshja SHBA-Kanada-Meksike u zgjodh nga federatat anetare te FIFA-s, me 134 vota pro dhe 65 kunder ndaj konkurrentit te tyre, Marokut, per te pritur Kupen e Botes 2026, ne perfundim te Kongresit te organizuar ne Moske, nje dite para hapjes se Boterorit 2018. Bileta amerikano-veriore, qe kishte premtuar gjate fushates per organizimin e “Kupes se Botes me fitimprurese te historise”, do te ngarkohet per te pritur Kupen e pare te Botes me 48 ekipe. Per Marokun, behet fjale per deshtimin e peste, pas atyre te vitit 1994, 1998, 2006 dhe 2010. Kupa e Botes eshte zhvilluar edhe me pare ne Ameriken e Veriut, fillimisht ne Meksike ne vitin 1986 dhe SHBA ne vitin 1994. Per Kanadane kjo eshte hera e pare qe paraqitet si vend organizator i Kupes se Botes. Ne 8 vjet keto tre shtete te Amerikes se Veriut do te pergatisin infrastrukturen e kampionatit Boteror me te madh, me plot 48 skuadra, 80 ndeshje, ne harkun e 34 diteve.Kandidatura e 3 vendeve te Amerikes se Veriut mori 67% te votave, kundrejt 33% te Marokut.

Mandatory Credit: Photo by MAXIM SHIPENKOV/EPA-EFE/REX/Shutterstock (9699608h)
The FIFA World Cup trophy on display during a ceremony in Moscow, Russia, 03 June 2018. The FIFA World Cup 2018 will take place in Russia from 14 June until 15 July 2018.
FIFA World Cup trophy arrives in Moscow, Russian Federation – 03 Jun 2018


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist