Moska me nje qytet “smart” qe do te jete nje risi arkitekturore!

Written by on 14/11/2018

Zyrtaret e nje prej studiove te arkitektures me te famshme ne bote, “Zaha Hadid”, njoftuan se do te angazhohen me nje projekt shume te madh ne kryeqytetin rus.Behet fjale per nje qytet “Smart” qe do ngrihet prane Moskes e qe pritet te kete rreth 65 mije banore.Studioja “Zaha Hadid” do te projektoje gjithçka, qe nga banesat, shkollat, klinikat, dyqanet, sistemet e transportit dhe hapesirat publike.Projekti do te behet per te rregulluar rritjen e shpejte te Moskes, popullsia e se ciles eshte shtuar me 30% ne 20 vitet e fundit.Qyteza e re do te lidhet me qendren e Moskes nepermjet nje metroje, nderkohe qe e gjithe infrastruktura do te perqendrohet tek instalimi i teknologjise me moderne.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist