Merr detyrën Perandori i Ri Japonez

Written by on 01/05/2019

 

 

Perandori I ri japonez Naruhito ka premtuar të përmbushë rolin e tij si “simbol i shtetit dhe unitetit”, në fjalimin e tij të parë publik që nga marrja e fronit. 59-vjeçari po fliste ndërsa zyrtarisht filloi mbretërimin e tij të mërkurën në një ceremoni të shkurtër, por simbolike në Pallatin Perandorak. Naruhito pason babain e tij, 85-vjeçarin Akihito, i cili abdikoi pasi mosha dhe shëndeti nuk e linin më të vazhdonte detyrën.Per kete event , Japoni ka plot 10 dite feste, dhe pushim zyrtar per te gjithe!

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist