Kina i ben “ban” Dolce&Gabbana-s!

Written by on 23/11/2018

Produktet Dolce & Gabbana jane hequr nga faqet e blerjeve online ne Kine, si reagim ndaj nje reklame te diskutueshme te markes se famshme. Firma postoi nje video kete jave ku shihej nje model kinez qe ‘lufton’ per te ngrene makarona dhe pica me shkopinj.Fushata u akuzua per minimizimin e kultures kineze dhe promovimin e stereotipeve te pahijshme. Ndersa polemika rrezikon te privoje Dolce & Gabbana-n nga nje nga tregjet me luksoze ne bote. Familjet ne Kine kane bere thirrje per bojkot te markes. Kriza e markes u perkeqesua kur mesazhe te bashke-themeluesit te Stefano Gabbana, qe perfshinin komente ofenduese per popullin kinez, u bene virale.Firma kerkoi falje, por tha se llogaria e saj ne Instagram dhe ajo e stilistit Gabbana ishin hakuar. Diten e sotme produktet e Dolce & Gabbana nuk ishin te disponueshme ne Kine ne faqet e medha te tregtise online.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist