Izrael, gjendet nje kuti me monedha ari 900 vjecare!

Written by on 04/12/2018

Nje koleksion me monedha arit, te cilat besohet se u fshehen para 900 viteve jane zbuluar nga arkeologet ne qytetin e lashte te Cezarese, Izrael.Ata gjeten nje kuti prej bronzi qe permbante monedha dhe nje unaze te vetme ari. Te gjitha ishin te fshehura mes gureve ne anen e nje pusi.Besohet se dikush fshehu kutine me 24 monedha ari, por nuk u kthye ta merrte kurre.Arkeologet thone se pronari mund te kete vdekur ne vitin 1101.Zbulimi eshte bere gjate nje projekti germimi dhe konservimi ne vendin e Trashegimise Boterore te Cezarese.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist