Gjendet anija e famshme spanjolle San Hose!

Written by on 23/05/2018

Anija spanjolle San Hose, e fundosur ne Detin e Karaibeve jo shume larg bregdetit te Kolumbise para me shume se 300 vjetesh, eshte gjetur me ndihmen e nje mjeti autonom nenujor. Sipas studiuesve lajmi ishte mbajtur sekret per tri vjet qe nga gjetja. Lokacioni i sakte i anijes konsiderohej per nje kohe te gjate si njeri nga misteret me te medha detare.San Hose gjate betejes me anijet britanike me 8 qershor 1708 u fundos se bashku me 600 udhetare dhe anetare ekuipazhi.Anija kishte me vete edhe ari, argjend dhe smaragd ne vlere 17 miliarde dollare dhe eshte çeshtje e kontestit juridik ndermjet disa kombeve dhe kompanive private. Thesari i paprekur per momentin ndodhet ne fund te detit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist