Elon Musk i beson shpejtesise se larte per te mposhtur trafikun!

Written by on 20/12/2018

Miliarderi Elon Musk paraqiti seksionin e pare te nje rrjeti nentokesor te planifikuar per levizje me shpejtesi te larte, ku ai shpreson te munde trafikun shkaterrues te Los Anxhelesit. Tuneli i testit shkon ne mes te nje parkingu prane sheshit ”SpaceX” ne Hawthorne, Los Anxheles, ne jugperendim dhe nje zone biznesi te mbyllur rreth tre kilometra larg.Projekti, i quajtur “Loop”, do te shohe makina te modifikuara autonome, te pajisura me rrota udhezuese te ulura ne tunele nga ashensore te krijuar me porosi.Musk pohoi se ne kete tunel, automjetet do te mund te udhetonin ne menyre te sigurte me me shume se 240 kilometra ne ore. Me ate shpejtesi, do te ndjehet si teleportim brenda nje qyteti ndersa pritet qe tuneli te jete gati ne vitin 2020.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist