Boeing hap fabriken e pare europiane ne Sheffield ne Angli!

Written by on 26/10/2018

Gjiganti i avioneve amerikane ”Boeing” hapi fabriken e tij te pare europiane ne qytetin verior anglez te Sheffieldit, ku planifikon te prodhoje komponente per sistemet e kontrollit ne avionet e pasagjereve.Kompania tha se synon te prodhoje mijera pjese çdo muaj per eksport ne fabriken e ”Boeing” ne Portland, ne SHBA, sapo fabrika e prodhimit ne Sheffield  te funksionoje me kapacitet te plote. Kompania ”Boeing” tashme ka punesuar me shume se 2 000 persona ne qendrat kerkimore dhe ne vende te tjera ne Britanine e Madhe. Ne Sheffield, ajo do te prodhoje me shume se 100 komponente per sistemet e aktivizimit ne skajin e kraheve te ”Boeing 767” dhe 737  per avione te pasagjereve duke perdorur materialet e paperpunuara ne Angli. Sistemet e aktivizimit kontrollojne zgjatjen dhe terheqjen e kraheve te avionit gjate fluturimit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist