Afrike e Jugut, gjendet qyteti i humbur 200 vjet me pare

Written by on 01/02/2019

Afrike e Jugut, gjendet qyteti i humbur 200 vjet me pare

Arkeologet kane zbuluar nje qytet te humbur 200 vjeçar ne periferi te Johanesburgut, Afriken e Jugut, qe dikur ishte shtepia e me shume se 10.000 njerezve.Metropoli, i quajtur Kweneng, mendohej se ishte vetem nje vend me disa kasolle te lashta guri, por pas tri dekadash hulumtime u zbulua se ishte nje qytet me 800 banesa. Qyteti i lashte, qe ndodhet nen nje bimesi te dendur ne Parkun Kombetar te Suikerbosrandit, u hartua duke perdorur teknologjine e avancuar lazer. Arkeologet perdoren miliarda lazera qe depertonin permes bimesise dhe krijuan ne menyre digjitale nje imazh se si ka qene me pare Kweneng. Kweneng, i cili besohet se u zhduk pas nje konflikti civil, arriti ne mes te shekullit te 15-te dhe 19-te, kur u shtri rreth 20 kilometra. Per studiuesit ky shihet si nje zbulim emocionues per te kaluaren e rajonit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist