Perfitimet shendetesore qe marrim nga e ecura!

Written by on 10/02/2019

Perfitimet shendetesore qe marrim nga e ecura!

 

Te gjithe jane dakord qe per te qene ne forme dhe shendet kemi nevoje te bejme te pakten 10 mije hapa ne dite.Por te ecesh ne fakt eshte nje menyre trajnimi i bere vete, per te djegur kalorite dhe per te mbajtur metabolizmin aktiv.10 mije hapa korrespondojne me 7.5 kilometra, per te pershkuar qe nga momenti kur zgjohesh dhe kur fle, pra dhe me fraksione gjate dites. Numerimi i tyre, i disponueshem ne shume aplikacione ne telefon, behen keshtu nje mjet i çmuar per te matuar aktivitetin tone te perditshem fizik. Ne te kundert mjaftojne 30-40 minuta ne dite ecje e shpejte.Ecja eshte nje aktivitet i pershtatshem per personat me shendet te plote. Por duhet te kene kujdes dhe kontroll mjekesor personat qe vuajne nga zemra, te prekur nga shqetesimet me kembet apo probleme te tjera me kyçet.Ecja eshte edhe nje fare terapie psikologjike, pasi largohesh nga vendet e rutines, ambientet e mbyllura, merr ajer te paster, qeteson mendjen dhe largon stresin.

 


Current track

Title

Artist

Background