I ftuar ne Radio Travel me rastin e koncertit recital qe do te mbaje se shpejti ne Tirane , kengetari i dashur per publikun Shpat Deda rrefeu disa prej detajeve te eventit qe do te mbahet me 12 tetor tek Amfiteatri i Liqenit Artificial dhe projektet e tij aktuale. Ne studio me moderatoren Jola […]

  Kane kaluar 20 vite qe kur Leonardo DiCaprio dhe Kate Winslet preken publikun fale historise intensive te dashurise ne “Titanic”, nje nga filmat me te arrire ne historine e kinemase. Dhe per te festuar ditelindjen e rendesishme, kryevepra me regjisor James Cameron kthehet ne sallat e kinemase amerikane nga 8-10 tetor. Pas nje suksesi […]

  Zelanda e Re vijon te perforcoje ligjet per turistet e huaj. Se fundmi, aktivistet e te drejtave te privatesise kane denoncuar ligjin me te ri ne Zelande, sipas te cilit punonjesi e kufirit do t’u kerkojne turisteve qe te zhbllokojne çdo pajisje digjitale, duke perfshire edhe celularet. Sipas Aktit te Doganave dhe Akcizave 2018, […]

  Google eshte duke mbyllur pjesen me te madhe te rrjetit te tij social, Google+, pasi te dhenat e perdoruesit jane lene te ekspozuara.Gjithashtu gjigandi i kerkiomit nuk funksionin.Kjo per shkak te nje virusi  ne softuerin, qe nenkupton se informacione te cilat njerezit besonin se ishin private, jane ekspozuar ndaj paleve te treta.Google tha se […]

  Silvio Berlusconi thote se po planifikon te ve rregulla strikte per lojtaret e Monzas, duke perfshire moslejimin e mjekrave dhe tatuazheve.Ish-pronari i Milanit dhe tre here kryeministri i Italise bleu ekipin e Serise C per tre milione euro.82-vjeçari thote se deshiron ta udheheqe klubin drejt Serise A per here te pare ne histori, duke […]

  Gjithnje e me teper vihet re nje tendence e çifteve per te shpenzuar shume me shume se çfare i permban buxheti vetem per diten e dasmes.Nje studim i kryer ne Amerike ka rezultuar se me shume se nje milion amerikane huazuan para vitin e kaluar per martesen e tyre te endrrave, sipas krahasimit te […]

  Nje plan per te reklamuar gara kuajsh ne fasadat e Operas se Sidneit ka ndezur shume polemika ne Australi. Ndertesa, qe eshte pjese e listes se trashegimive boterore te UNESCO-s, duhet te shfaqe reklamen te henen, pas nje urdhri per premieren ne NeW South Wales.Kritiket thone se, vendimi shkel rregullat e Operas se Sidneit […]

  Disa fluturime te kompanive ajrore qe operojne ne Rinas me destinacion Italine,  jane anuluar ose vonuar paraditen e sotme ne Rinas, duke acaruar pasagjeret, te cilet kane pritur per ore te tera. Sipas te dhenave nga faqja zyrtare ne internet e Aeroportit Nderkombetar “Nene Tereza”, jane anuluar  apo vonuar fluturimet  e disa kompanive drejt  […]

  Vitin e shkuar, turistet shpenzuan 2 mld dollare ne Shqiperi, sipas te dhenave te Organizates Boterore te Turizmit. Harta tregon se ne Ballkan, kryeson Kroacia, me 11 mld dollare, Shqiperia e dyta dhe Mali i Zi dhe Serbia me 1 mld dollare. Me te dhenat e OBT, nje shpenzim turisti percaktohet çdo shume e […]

  Jeta artistike dhe kulturore ne kryeqytet çdo dite e me shume po terheq publik, duke treguar se artdashesit e shohin si atraksion per te njohur dhe prekur nga afer fusha te shumellojshme artistike. MHK eshte nje prej atraksioneve kryesore ne vend. Vizitoret e huaj qe vizitojne Muzeun Historik Kombetar jane kryesisht nga vende si […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background