Rritja ekonomike në Eurozonë ka ndikim pozitiv edhe në ekonominë shqiptare. Ekonomia e Eurozonës është rritur me 0,4% në tremujorin e parë të vitit 2019, krahasuar me 0,2% në tremujorin e mëparshëm, bën të ditur Banka e Shqipërisë në raportin e politikës monetare për 3- mujorin e dytë 2019, publikuar së fundmi.Sipas BSH-së, krahasuar me […]

Multinacionet amerikane kanë ndryshuar prioritetet duke publikuar një dokument me të cilin rrëzojnë parimin “aksionerët e parë” që prej vitesh kanë udhëhequr politikat e shoqërisë. Dokumenti i firmosur nga drejtues të mëdhenj të kompanive më të mëdha amerikane pretendon se për të krijuar vlera, duhet marrë në konsideratë edhe mbrojtja e ambientit , dinjiteti i […]

“Google” dhe “G-mail”  janë prekur nga një ndërprerje e shërbimit në disa qytete të SHBA-së. Pjesa më e madhe e ndërprerjeve duket se kanë ndodhur në qytete të mëdha në brigjet perëndimore dhe lindore, duke përfshirë Los Anxhelesin,Nju Jorkun, San Françiskon dhe Bostonin, ka deklaruar uebfaqes Downdetector, e cila gjurmon ndërprerjet në uebfaqe dhe në […]

Së shpejti do të përfundojnë punimet në shtatë urat e Rrugës së Kombit, të cilat do të jenë të hapura në të dy krahët për qarkullimin e automjeteve. Njoftimin e ka bërë kryeministri Edi Rama përmes një statusi në Facebook. Sipas tij, kjo ndërhyrje do t’i japë zgjdhje trafikut të makinave që krijohej në këto […]

Dashi Kjo ditë është mjaft e favorshme sa i takon sferës sentimentale dhe asaj profesionale. Ndërkohë nuk do të jetë në të njëjtën linjë sa i takon ndjenjave, të cilat nuk do të shkojnë si duhet, veçse duhet kuptuar se si ti menaxhoni situatat. Demi Nuk duhet ti lini pas dore ndjenjat gjatë kësaj dite. […]

Një elektrodë speciale mundlëson rikthimin e shikimit te të verbërit. Ky dispozitiv duke u vendosur në nervin optik është në gjendje që të simulojë duke dërguar informacione pamore drejtpërdrejt te truri, pa qenë e nevojshme që të kalohet përmes syrit .Bashkëpunimi shkencor mes Italisë dhe Zvicrës është testuar fillimisht te lepuri dhe pritet që shumë […]

Shërbimi meterologjike”AccuWeather”, raporton se në vjeshtë pritet që Ballkani të përballet me stuhi të vazhdueshme, përmbytje dhe rrëshqitje dheu. Italia do të jetë një ndër vendet më të prekura, ndërkohë që stuhitë parashikohet të shpërndahen në të gjithë Ballkanin. Sipas parashikimeve, më së shumti reshje do të ketë në tetor dhe nëntor , dhe temperaturat […]

Pas vjedhjeve të bujshme të 9 prillit në aeroportin e Rinasit, ndryshimet e radhës kanë ardhur në sektorin e menaxhimit. Drejtori i përgjithshëm ekzekutiv i aeroportit ndërkombëtar të Tiranës është zgjedhur Constantin von Alvensleben. Lajmi është bërë  i ditur në faqe në faqen zyrtare të aeroportit, ku është theksuar se drejtori i ri do të […]

Gërmimet në parkun arkeologjik të Apolonisë kanë nxjerrë në sipërfaqe një granadë dore e cila i përket periudhës së Luftës së Parë Botërore. I gjithë territori është rrethuar me perimetër sigurie dhe pranë vendit ku është gjendur granada kanë arritur edhe forca policore. Në vendin e ngjarjes ndodhet edhe ekspedita franceze e cila po merret […]

Sipërmarrësi më i famshëm në botë, Elon Musk , ndonjëherë quhet edhe Trump i teknologjisë. Kjo jo për arsye politike, por për shkak të mënyrës së tij të bërit të gjërave.”Nëse njerëzit nuk krijojnë një marrdhënie  me inteligjencën artificiale, atëherë padyshim do të mbeten pas”, ka thënë Musk në një  deklaratë në 16 gusht. Lidhja […]


Current track

Title

Artist

Background