Turqia kete vit pret mbi 40 milione turiste te huaj

Written by on 23/04/2018

Turqia kete vit pret mbi 40 milione turiste te huaj
 
Numri i turisteve te huaj ne Turqi kete vit pritet te shenoje nje rekord te ri. Presidenti i Shoqates se Agjencive Turistike Turke ka deklaruar se fundmi se viti 2018 pritet te mbyllet me 40 milione turiste te huaj ne Turqi dhe fitimet do te kalojne mbi 30 miliarde dollare. Vetem ne tre muajt e pare te ketij viti numri i turisteve te huaj ne Turqi ishte 5 milione, nje rritje me 35% me shume sesa e njejta periudhe e nje viti me pare nderkohe qe kulmi i vizitave do te jete pergjate sezonit veror deri ne muajin tetor. Tregjet kryesore te turisteve ne Turqi kete vit mbeten Gjermania dhe Rusia.
 

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist