Testohet taksia fluturuese, arrin shpejtësinë deri në 322 km/orë

Written by on 11/09/2021

Agjensia hapësinore, NASA njofton se ka nisur testimin e një taksie fluturuese që do të përdoret për të transportuar njerëzit dhe mallrat. Mjeti ajror “AIR Taxi” është projektuar nga Joby Aviation dhe mund të mbajë deri në 2 persona. Helikopteri mund të arrijë një shpejtësi deri në 322 km/orë dhe është projektuar për të mos bërë zhurmë.

Projekti është pjesë e Fushatës Kombëtare të Nasa-s që synon të ndihmojë tregun e aviacionit në zhvillim./radiotravel.al 


Current track

Title

Artist

Background