Termeti nxjerr ne drite nje tempull te lashte

Written by on 13/07/2018

Termeti nxjerr ne drite nje tempull te lashte

Termeti qe shkaterroi qendren e Meksikos me 19 shtator te vitit te kaluar ka nxjerre ne drite nje zbulim te madh arkeologjik. Arkeologet qe po skanonin nje piramide meksikane per demtime pas termetit, kane zbuluar gjurmet e nje tempulli te lashte i cili u prezantua per median dje. Tempulli eshte vendosur brenda piramides Teopanzolco ne shtetin Morelos, 70 km ne jug te qytetit te Meksikos. Mendohet se daton nga viti 1150 dhe i perket kultures Tlahuica, nje nga popujt Astek qe jetojne ne Meksike qendrore. Arkeologet thone se mbetjet e tempullit perbejne nje prej zbulimeve me te rendesishme arkeologjike ne Meksike.

tempulli


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist