Festa kombetare franceze dhe finalja e Boterorit shtojne forcat e policise ne France!

Written by on 13/07/2018

Festa kombetare franceze dhe finalja e Boterorit shtojne forcat e policise ne France!

Me rastin e festes kombetare franceze te 14 korrikut do te mobilizohen ne gjithe Parisin 12 000 turpa policore te cilat do te jene ne terren edhe per finalen e boterorit. Rreth 3 000 anetare te personelit te shpetimit do te angazhohen gjithashtu sipas te dhenave te fundit te autoriteteve franceze. Perveç evenimenteve te zakonshme te parashikuara per festen kombetare qe do te fillojne qe sot ne mbremje kjo fundjave do te karakterizohet edhe nga finalja e Kupes se Botes ne futboll ku luajne kombetarja franceze kunder asaj kroate. Ne rast te fitores nga ekipi i Frances, festimet do te shkaktoje grumbullime masive te turmave. Nen kontekstin e kercenimit terrorist me rastin e ketyre evenimenteve do te kete masa shume te larta sigurie ne te gjithe Francen.

French police officers patrol at Trocadero Plaza next to the Eiffel Tower in Paris, France, Saturday, March 19, 2016. France remains under a state of emergency after the Nov. 13 attacks on a rock concert, cafes and a stadium, which claimed 130 victims. (AP Photo/Kamil Zihnioglu)


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist