Shtepia njujorkeze e shek.XIX shitet per 4.8 milione$!

Written by on 23/04/2018

Shtepia njujorkeze e shek.XIX shitet per 4.8 milione$!

Nje shtepi njujorkeze e ndertuar ne shekullin XIX eshte shitur per 4,8 milione $ pak dite me pare. E ndodhur ne zonen historike ne “Greenwich Village” ne Manhattan, pronari i saj i pare ka qene Aaron Burr, zevendespresidenti i trete ne historine e Shteteve te Bashkuara dhe i njohur per vrasjen ne duel te sekretarit  te pare te Thesarit, Alexander Hamilton, njekohesisht nej prej Baballareve Themelues te Kombit, portreti i te cilit gjendet ne kartmonedhen 10-dollareshe. Sipas eksperteve te pasurive te patundshme ka qene pikerisht emri i Hamilton qe ka rritur vleren e shtepise dykateshe me tulla te kuqe, edhe pse ajo eshte ndertuar ne vitin 1830, 15 vjet pas duelit me te famshem ne historine e SHBA.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist