Rumania vuan mungesen e personelit ne resortet e Detit te Zi

Written by on 27/04/2018

Rumania vuan mungesen e personelit ne resortet e Detit te Zi

Vetem pak dite nga çelja zyrtare e sezonit turistik 2018, resortet rumune qe shtrihet pergjate Detit te Zi perballen me mungesen e fuqise punetore. Sezoni turistik pritet te filloje ne fillim te muajit maj, dhe te dhenat flasin per me shume se 40 mije vizitore qe do te pushojne ne resortet rumune muajin e ardhshem. Sipermarresit vendas thone se mund te kene veshtiresi ne perballimin e fluksit per shkak te mungeses se paprecedente te stafit. Hotelet dhe restorantet ende kerkojne te rekrutojne mbi 5.000 njerez per te punuar, gje qe do te thote se me pak se 50 per qind e vendeve te punes jane bosh. Disa punedhenes te turizmit tani kerkojne te punesojne edhe punetore te huaj.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist