Rritet industria kineze e roboteve

Written by on 12/05/2018

Industria kineze e roboteve njohu zhvillim te qendrueshem ne 2017, vit kur u hapen rreth 1686 kompani robotike.Ne nje raport i publikuar ne samitin e peste te Roboteve te Kines thuhej se me shume se 6500 kompani kineze operojne ne kete industri.Keto kompani veprojne kryesisht ne rajonin Pekin-Tianjin-Hebei, ne delten e lumit Jance dhe ne delten e lumit Perla.Ne vitin 2017, volumi i shitjes se roboteve industriale te Kines arriti 4.2 miliarde dollare amerikane, nje rritje vjetore prej 24%.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist