Renia e nivelit te Danubit zbulon nje thesar te vyer!

Written by on 26/10/2018

Arkeologet kane zbuluar nje thesar prej 2.000 monedhash floriri dhe argjendi ne bordin e nje relikeje te fundosur ne Danub qe prej shekullit XVIII dhe qe ka dale fale nivelit jashtezakonisht te ulet te lumenjve. Rreth 2000 monedha jane gjetur, si dhe arme, heshta, gjyle topash, shpata dhe armatime te tjera. Zbulimi ka ndodhur kete jave ne Erd, ne jug te Budapestit, ku arkeologet po punonin me intensitet te larte per te nxjerre maksimumin e elementeve para se niveli i ujerave te rritej serish.Thesari i Erdit u gjet ne bordin e relikes se nje anije tregtare kombesia e te ciles ende duhet te percaktohet.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist