Renault dhe Nissan drejt bashkimit ne nje kompani te vetme!

Written by on 30/03/2018

Renault dhe Nissan drejt bashkimit ne nje kompani te vetme!

Prodhuesi francez i makinave Renault dhe gjiganti japonez Nissan, jane prane nje dakordesie per t’u bashkuar, gje qe do te krijoje nje kompani te re qe tregtohet me te njejtin aksion.Marreveshja do te perfundonte aleancen aktuale mes kompanive dhe do t’i bashkonte ato ne nje korporate te vetme, sipas burimeve nga Reuters.Renault zoteron aktualisht 43% te Nissan, ndersa prodhuesi japonez ka 15% te aksioneve te homologu francez.Carlos Ghosn, presidenti i te dy kompanive eshte ne krye te negociatave dhe do te drejtoje firmen e re qe do te krijohet. Sipas burimeve, prodhuesit mund te mbajne bazat e tyre ne Japoni dhe France. Qeverite e Frances dhe Japonise do te duhet gjithashtu te miratojne marreveshjen dhe mund te kete debate mbi vendndodhjen e kompanise se re.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist