Pas tajfunit, Japonia goditet nga nje termet i fuqishem!

Written by on 06/09/2018

 

Nje operacion kerkim shpertimi ne shkalle te gjere po behet ne ishullin japonez te Hokkaidos, pas nje termeti 6.7 balle te shkalles Rihter. Termeti shembi ndertesa dhe shkaktoi rreshqitje dheu qe zune brenda njerezit duke lene dhjetra te plagosur. Qyteti rurale i Atsumit eshte shkaterruar pasi nje pjese e nje kreshti malor u shemb duke mbuluar disa shtepi. Deri me tani, dy njerez jane konfirmuar te vdekur ndersa rreth 40 te tjere te zhdukur. Termeti shkaktoi nderprerjen e energjise ne rreth 3 milion shtepi dhe mbylli nje uzine berthamore ne rajon.Autoritetet kane paralajmeruar per lekundje te tjera sizmike duke i bere thirrje njerezve qe te kene kujdes. Vendi ende nuk ka marre veten nga tajfuni me i fuqishem ne 25 vjet qe goditi perendimin e Japonise, duke vrare te pakten 10 vete.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist