Indi, pritet dyfishim i numrit te aeroporteve

Written by on 06/09/2018

 

Numri i aeroporteve operues ne Indi pritet te dyfishohet ne dekaden e ardhshme, ndersa qeveria po ben perpjekje per te permbushur kerkesen ne rritje te tregut te aviacionit ne vend. Ministri i Aviacionit Civil tha se deri ne 100 aeroporte te reja do te ndertohen ne 10-15 vitet e ardhshme per rreth 60 miliarde dollare. Per momentin, vendi, i cili ka pesuar rritjen me te shpejte ne tregun e aviacionit ne bote, ka 100 aeroporte. Te dhenat nga Shoqata Nderkombetare e Transportit Ajror treguan se kerkesa e brendshme ajrore e Indise ishte me e larta ne krahasim me tregjet kryesore te aviacionit si Australia, Brazili, Kina, Japonia, Rusia dhe SHBA. Trafiku i brendshem i udhetareve ne vend u rrit me gati 18 per qind ne janar.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist