Ndeshkim per bankieret qe demtojne valuten vendase.

Written by on 28/03/2019

Kjo jave ka shenuar rimekembje te Lires turke. Qeveria dhe Banka Qendrore premtuan se do të përdorin të gjithë mjetet në dispozicion për të stabilizuar çmimet dhe nuk do te hapin ankande të marrëveshjeve të riblerjes, që shihen si masa shtrënguese. Presidenti Erdogan paralajmëroi gjatë fundjavës se bankierët do të ndëshkohen nëse blejnë valuta të huaja duke pritur rënien e lirës. Dobësia e lirës rikujtoi krizën e vitit të kaluar që shtyu ekonominë turke drejt recesionit. Sipas analistëve, lira vazhdon të qëndrojë e cënuar nga goditjet dhe investitorët janë ende në alarm, pavarësisht rimëkëmbjes së ditës së diteve te fundit.

A money changer counts Turkish lira bills at a currency exchange office in Istanbul January 24, 2014. A global flight from emerging market assets gathered pace on Friday, sending the Turkish lira to a record low and setting global shares on course for their worst week this year. European shares fell, especially in firms exposed to emerging markets, and a sell-off on Wall Street was poised to extend into a second day as investors worried about the impact of slower growth in China, U.S. monetary policy and political problems in Turkey, Argentina and Ukraine. REUTERS/Murad Sezer (TURKEY – Tags: POLITICS BUSINESS)


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist