Uncategorized

Ndërtesa e modeluar në formën e një peme në Francë, është inkurajuesi më i ri i shfrytëzimit të mjediseve të jashtme. Projektuesit e pallatit të veçantë kanë thënë se ai  është promovues i jetës në natyrë si edhe mundësimit të krijimi të një marrdhënieje të re mes banorëve. L’Arbre Blanc , ishte fituesi konkursit të […]

Të dhënat e fundit publikuar nga EUROSTAT ,kanë “zbuluar se një e treta e shqiptarëve kanë marrë një leje qëndrimi në një nga shtetet e Bashkimit Europian.  Greqia dhe Italia kryesojnë listën e shteteve të cilat kanë lëshuar lejet e qëndrimit, ndërkohë që pjesa tjetër përfshin Gjermaninë, Belgjikën, Britaninë e Madhe dhe Francën. Ndër arsyet […]

    Sipas të dhënave globale, tarifat e bagazheve po arrijnë shuma marramendëse. Vetëm për vitin 2018, kjo shumë ka kapur shifrën e 83 miliardë eurove. Ky vlerësim i “Global Car Travel”, identifikon bagazhet si komponent të rëndësishëm të të ardhurave të linjave ajrore. Politika e rreptë e tarifave të bagazheve janë shenja kryesore të […]

    Ndërtimi i Hidrocentralit te shume perfolur në Kolonjë , është anulluar. Pas një bashkëbisedimi mes banorëve dhe ministres së Infrastrukturës, ky projekt nuk do të vazhdojë. Minstrja ështe ndalur te problemet që shkakon ndërtimi i këtij HEC-i. “Ky HEC nuk do të ndërtohet . Procedura është mbyllur për të mos u hapur më.” […]

      Tokio, prezantoi të enjten një vepër që mendohet se është e Banskit ndërsa autoritetet lokale i kërkuan artistit misterioz të kontaktojë me ta. Banorët kuriozë, turistët dhe të apasionuarit pas artit iu drejtuan vendit për të parë pikturën e një miu që mbante një çadër dhe që u shfaq papritur në një […]

    ”Global Forest Watch” , ka publikuar shifrat e frikshme te shpyllezimit global per vitin 2018.  Sipas ketyre te dhenave, plot 12 milionë hektarë, të mbuluara me pemë, jane zhdukur nga siperfaqja e tokes vitin e kaluar. Veçanërisht shqetësuese është zhdukja e 3,6 milionë hektarëve të të ashtuquajturit ”rainforest”, që përmban pemë veçanërisht të […]

    Ishulli gjigant akullnajor, Groenlanda, po shkrin çdo ditë e më shumë. Ndryshimi i klimës po i eleminon grumbujt e akujve , duke kontribuar kështu në rritjen e nivelit të detit, dhe duke rrezikuar të gjithë globin. Studiuesit kanë vlerësuar sasinë e akujve të grumbulluara në ishull, dhe krahasuar me disa dekada më parë, […]

Ledia Hima, nga agjencia Hima Travel, member vas, foli sot në një lidhje të drejtpërdrejtë me Radio Travel, për info tour-in e Antalias . Hima Travel është prej tetë vitesh në treg dhe cdo vit merr pjesë në inspektimin e hoteleve më të mirë të Rivierës Turke, në mënyrë që informacionin e marrë te i’ua […]

  Dy blogerë te njohur kolumbianë, Lina dhe Andres i kanë kushtuar një reportazh fantastik Shqipërisë, pasi e përshkuan atë nga veriu në jug. Në blogun e tyre “Renunciamos y Viajamos” ata e vlerësojnë Shqipërinë si xhevahirin e Ballkanit. Ashtu si Kolumbia, Shqipëria është e mbuluar nga një mantel, nën të cilin qëndron një vend […]

 Kane filluar fluturimet nga Londra GaTwick per ne Rio de Janeiro. Fluturimet e reja i ofrojne konsumatoreve ne Britani te madhe menyra ekonomike per udhetime te perballueshme per ne Brazil. Pasagjeret do te fluturojne me avionin e ri Boeing 787 Dreamliner qe ofron 344 vende. Orari i fluturimit gjithashtu do t’u ofrojë klientëve norvegjezë si […]


Current track

Title

Artist