Muzeu Arkeologjik, vizita rekord ne gjysmen e pare te vitit

Written by on 30/06/2018

Muzeu Arkeologjik, vizita rekord ne gjysmen e pare te vitit

Muzeu Arkeologjik ne Durres, nje objekt i rendesishem i ruajtjes se trashegimise kulturore te qytetit te lashte, gjate muajve janar-qershor te ketij viti eshte vizituar nga 5386 turiste vendas e te huaj. Pas restaurimit tre vite me pare, muzeu po terheq gjithnje e me shume vemendjen e turisteve ku ne 6 muajt e pare te vitit eshte vizituar nga 2414 te huaj. Drejtoria Rajonale e Kultures Kombetare Durres, ben te ditur se “vizitoret e huaj kane qene nga shtete te ndryshme si USA, Gjermania, Anglia, Polonia, Suedia, Franca, Italia dhe Kina. Guides se qytetit te Durresit kete vit mund t’i shtohet edhe Katedralja e Shen Lucise, per te cilen eshte derguar propozimi per shpallje monument kulture.

muzeu kombetar


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist