Sezoni turistik ekuilibron kursin e kembimit ne vend

Written by on 30/06/2018

Sezoni turistik ekuilibron kursin e kembimit ne vend

 

Pas nderhyrjeve te Bankes se Shqiperise per te frenuar renien e monedhes euro ne kembim me lekun, duket se do te jete sezoni turistik ai qe do te sjelle nje ekuiliber te ri ne kursin e kembimit valutor ne vendin tone. Ekonimistet shprehen se qe ne fillim te muajit qershor e deri ne fund, kemi nje lloj stabilizimi ne tregun valutor, si rezultat i disa nderhyrjeve te BSH-se, çka ka sfumuar efektin psikologjik te renies se vazhdueshme  te euros, duke e sjelle ne nje ekuiliber me te qete ose ne luhatje te vogla ne aktivitetin e perditshem te shkembimit te monedhave ne treg. Gjithsesi eksperte thone se ajo qe mbetet per t’u pare eshte si do te reagojne tregjet dhe institucionet kryesisht ne sezonin veror qe shenon pikun ne keto dy muaj te vitit ku Shqiperia historikisht regjistron fluksin me te larte te monedhave te huaja.

banka e shqiperise


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist