Londra investon ne teknologjine “Antidrone” ne aeroporte!

Written by on 04/01/2019

Londra investon ne teknologjine “Antidrone” ne aeroporte!

Aeroportet britanike Gatwick dhe Heathrow do te shpenzojne miliona paund
ne teknologjine “antidrone”, pas problemeve te shkaktuara ne Aeroportin e
Sussexit pak para Krishtlindjes. Pajisjet qe mund te pikasin dhe bllokojne
komunikimet mes nje droni dhe operatorit te tij jane dislokuar tashme nga
Forcat Ajrore britanike mbi nje tarrace ne Gatwick. Rreth 1.000 fluturime u
anuluan gjate 3 diteve, per shkak te droneve qe u pikasen te fluturonin mbi
aeroport. Sistemi ka nje rreze veprimi prej disa kilometrash dhe perdor 4
radare, per te pasur nje fusheveprimi 360 grade ne pikasjen dhe gjurmimin e
droneve.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist