Lajm i mirë për duhanpirësit, ja cila është mënyra që i’u shëron nga varësia ndaj nikotinës!

Written by on 06/12/2019

Shkenca është drejt prodhimit të ilaçit që shëron varësinë nga nikotina. Ekspertët kanë zbuluar një proces kimik që ndodh në tru dhe që e kthen shijen e një cigareje nga e patolerueshme në të këndshme. Kjo gjetje pritet të çojë në prodhimin e një ilaçi që do të ndihmojë në luftën e varësisë së nikotinës. Në artikullin e publikuar nga “Daily Mail”, në varësi, neuronet influencojnë trurin të mos konsumojnë cigare, por njëherësh bëjnë edhe të kundërtën, i thonë që duhet të vazhdojë pirjen e duhanit për të shmangur stresin. Shkencëtarët e universitetit të Torontos thonë se kjo njohuri mund t’i ndihmojë ata të krijojnë një ilaç, i ngjashëm me atë që tashmë ekziston për alkoolizmin, i cili bllokon kënaqësinë e pirjes së duhanit, në të cilën bëhet refuzues.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist