Kuriozitete per Diten e Shen Valentinit

Written by on 14/02/2019

Kuriozitete per Diten e Shen Valentinit

 

1.Shen Valentini eshte festa per te cilen shkruhen me shume kartolina ne bote, duke perjashtuar ketu  Krishtlindjet dhe Vitin e Ri. Vetem ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes shkembehen 1 miliarde fraza dashurie çdo 14 shkurt dhe kjo dashuri eshte e drejtuar jo vetem tek partneret, por tek te gjithe: mesues, femije e prinder.

Image result for san valentine cards

 

  1. 2. Sipas nje sondazhi, 48% e te dashuruarve dhurojne ne 14 shkurt lule, qe jane dhurata e preferuar. Me pas ndjekin çokollatat (25%), veshjet (15%), parfumet dhe bizhute (12%). Jane rreth 20 milione lule qe blihen me nje vlere prej 75 milione eurosh. Beqaret, ne disa vende te botes me 14 shkurt mblidhen per t’u argetuar me njeri-tjetrin.  Ndersa Ne Finlande 14 shkurti shenon ‘Diten e Shokeve’. Pra, ne kete date, finlandezet mendojne per shoqerine e jo per partnerin. 73 per qind e njerezve qe blejne lule ne Diten e Shen Valentinit jane burra.

Image result for san valentin flowers

 

  1. Sipas nje sondazhi te ‘Reuters’, 1/5 e 24 mije personave te intervistuar preferonin ta kalonin Shen Valentinin me… qenin e tyre. Ne kete sondazh del se rreth 50% e turqve 14 shkurtin e kalon ne shtepi me kafshen shtepiake duke zene vendin e pare si populli qe e “urren” me shume kete feste. Ana tjeter e medaljes jane francezet: vetem 10% e tyre preferon qenin ne vend te partneres. Bazuar ne statistika, rreth 3 per qind e pronareve te kafsheve shtepiake iu japin dhurata kafsheve te tyre ne Diten e Shen Valentinit.

 

  1. 4. Arsyet se pse trendafilat e kuq jane simboli i Shen Valentinit jane dy. E para: e kuqja eshte ngjyra e pasionit; e dyta: San Valentino i dha nje trendafil te kuq nje çifti qe po debatonte duke shuar sherrin. Ne mesjete, femrat thuhet se kane ngrene ushqime te çuditshme ne Diten e Shen Valentinit, me qellim qe me pas te enderronin per partnerin e tyre te ardhshem.

Image result for san valentin flowers

 

  1. 5.  Teoria me e famshme per origjinen e Shen Valentinit eshte qe Perandori Claudius i Dyte nuk kishte dashur qe burrat romake te martoheshin gjate kohes se luftes. Peshkopi Valentini kishte vepruar kunder deshires duke i martuar çiftet fshehurazi. E, pasi qe ishte zene e burgosur, ai nga burgu ia kishte shkruar nje leter te dashures se tij, ne fund te se ciles shkruante: ‘Nga Valentini yt’. Ne vitin 1537, Mbreti Herny i Gjashte i Anglise edhe zyrtarisht e kishte shpallur 14 shkurtin dite feste per Shen Valentinin. Richard Cadbury ka prodhuar kutine e pare te çokollatave per Diten e Shen Valentinit ne fund te viteve te 1800-a.

 

  1. 6. Te udhetosh per Shen Valentin eshte nje nder menyrat me te mira per ta kaluar diten e te dashuruareve. Dhe lista e destinacioneve me romantike nuk mungon. Ekspertet cdo vit kane renditur vendet me te te mira per te kaluar Shen Valentinin. Ato jane Bryzh ne Belgjike, Mykonos ne Greqi, Budapesti ne Hungari,  riviera franceze dhe Parisi ne France, San Sebastian ne Spanje, province Yunnan ne Kine, Venecia, Roma dhe Verona ne Itali, Yucatan ne Meksike, Bali ne Indonezi dhe Praga ne Ceki.

Image result for bruges san valentino

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist