Korea e Jugut dhe e Veriut bashke per Lojrat Olimpike 2032?

Written by on 12/09/2018

 

Koreja e Jugut do t’i propozoje Korese se Veriut organizimin e perbashket te Lojerave Olimpike verore te vitit 2032 gjate samitit te trete nderkorean te parashikuar javen e ardhshme ne Phenian. Dy Korete kishin diskutuar per mundesine e organizimit se bashku te Lojerave Olimpike veorore te Seulit te vitit 1988, por negociatat kishin deshtuar per shkak te mosmarreveshjeve mbi organizimin. Eventet sportive jane bere shkak per permiresimin e marredhenieve diplomatike mes vendeve e duket se Lojrat Olimpike mund te jene nje event i mire per bashkepunim. Se shpejti nje delegacion i udhehequr nga ministri koreanojugor i sporteve do te niset drejt Korese se Veriut.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist