Kina do te mbjelle patate ne Hene!

Written by on 10/12/2018

Kina do te mbjelle patate ne Hene!

Shkencetaret kineze duan te rrisin zarzavate, me sakte patate, ne anen tjeter te Henes. Kina eshte shprehur se ka hapur nje “kapitull te ri ne eksplorimin henor” qe nje dite jo vetem te mund te dergoje nje grup njerezish ne Hene, por duan ta provojne te mbjellin patate siperfaqen e saj.Sonda Henore e Chang’e -4 leshoi nje rakete nga qendra juglindore e nisjes Xichang dhe pritet te arrije destinacionin e tij diku rreth ketij fund viti. Patatet do te rriten brenda nje “mini ekosistemi” laboratorik ne anijen kozmike kineze, transmeton MSN.Qellimi i ketij eksperimenti eshte qe te kuptohet nese patatet do te jene ne gjendje te mbijetojne ne siperfaqen e Henes, duke nxjerre keshtu informacione thelbesore nese njerezimi deshiron ndonjehere te vendose nje koloni atje.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist