Shakira rrezikon akuzen per evasion fiskal nga Spanja

Written by on 10/12/2018

Shakira rrezikon akuzen per evasion fiskal nga Spanja
Ylli i popit Shakira do te akuzohet zyrtarisht nga prokuroret e shtetit spanjoll per evazion fiskas. Padia per mashtrim tatimor prej miliona dollaresh do te dorezohet ne ditet e ardhshme. Kolumbianja duhet te mbroje veten ndaj akuzave se ka shmangur detyrimet ndaj shtetit spanjoll me gati 15 milione euro per 3 vite. Prokuroret e shtetit nisen hetimet vitin e kaluar dhe zbuluan se 41-vjeçarja mashtroi me 14.5 milione dollare midis viteve 2012-2014. Shakira, e cila ka jetuar ne Bahamas, eshte regjistruar si banore e Spanjes ne vitin 2015. Dhe prokuroret pretendojne se kengetarja jetoi ne Bahamas per te shamngur me qellim detyrimet tatimore, pas fillimit te nje marredhenie me yllin e Barcelones Gerard Pique ne vitin 2011 dhe me pas u zhvendos ne kryeqytetin katalanas.Ligji spanjoll thote se, njerezit qe kalojne me shume se 183 dite te vitit ne Spanje duhet t’i paguajne shtetit spanjoll takse mbi te ardhurat e tyre, edhe kur i fitojne ato jashte shtetit. Por, Shakira kembengul se nuk i ka shkelur rregullat, duke thene se ka ndjekur me rigorozitet udhezimet e keshilltareve te saj financiare.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist