Jo me syze dhe kirurgji, ja cila eshte zgjidhja e re per shikim me te mire!

Written by on 04/05/2018

Studiuesit izraelite kane prezantuar se fundmi nje shpikje revolucionare ne aspektin e korrigjimit te shikimit, qe mesa duket do te eliminojne syzet net e ardhmen. Behet fjale per nje solucion te veçante qe do te aplikohet me pika ne sy. Solucioni me pikat ‘nano’ ne sy, mund te ofrojne nje alternative te thjeshte per shikim me te mire. Ideja eshte te gjesh nje menyre per te modifikuar trajektoren e drites permes pikave ne sy. Jo duke ndryshuar formen siç bejme me syzet, lentet e kontaktit, apo kirurgjia refraktare me lazer, por duke modifikuar indeksin e kendit te drites mbi kornean. Procedura eshte projektuar per t’u kryer kryesisht ne shtepi, permes nje aplikacioni ne telefonat inteligjente qe mat rregullimet e kerkuara per shikim te qarte. Studiuesit shpresojne se procedura do te jete gati per perdorim brenda vitit te ardhshem.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist