Google perballe Oracle, rrezikon te humbase miliarda dollare!

Written by on 02/04/2018

Google perballe Oracle, rrezikon te humbase miliarda dollare!
Beteja 8-vjeçare gjyqesore po shkon drejt fundit dhe nga kjo beteje duke se Google do te dale e humbur.Gjiganti amerikan i teknologjise rrezikon te humbase me miliarda dollare pas humbjes se gjyqit me Oracle, qe e kishte paditur per te drejtat e autorit ne ndertimin e sistemit te operimit per celulare, Android.Gjykata i dha te drejte Oracle, qe pretendonte se Google kishte shkelur te drejten e autoresise duke perdorur programin e saj “open-source” Java per te ndertuar platformen Android ne vitin 2009.Perplasja nisi ne vitin 2010, kur Oracle tha se shkeleshin dy patenta qe ajo i kishte regjistruar me programin Java.
 
Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist