Franca drejt gjendjes se emergjences!

Written by on 03/12/2018

Qeveria franceze po konsideron shpalljen e gjendjes se emergjences, pas periudhes me te keqe te trazirave nder vite. Protestuesit e maskuar kane marshuar ne qender te Parisit, duke djegur makina dhe dyqane dhe perplasur me policine, ne traziren me te madhe ne kryeqytet qe prej vitit 1968. Kjo ka sjelle sfiden me te madhe ndaj Emmanuel Macron ne 18 muajt e tij te presidences. Macron dhe ministrat kryesore jane takuar per te konsideruar shpalljen e gjendjes se emergjences per te parandaluar perseritjen e protestave.Revolta mbi rritjen e takses se karburantit dhe kostos se larte te jeteses, nisi papritmas me 17 Nentor dhe eshte perhapur shpejte nepermjet rrjeteve sociale.   Protestuesit kane bllokuar rruget ne te gjithe Francen, duke ndaluar aksesin ndaj qendrave tregtare, fabrikave dhe depove te karburantit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist