Bujqësia merr dimensione të reja, tani frutat dhe perimet rriten në mal!

Written by on 10/12/2019

Në një mal në Korenë e Jugut edhe pse sipas gjasave nuk mund të rritet asnjë frut,  është ndërtuar një fermë e teknologjisë së lartë, Brenda një tuneli të braktisur. Tuneli që në vitin 2002 është mbyllur duke u vlerësuar si I rrezikshëm, tani po përdoret për të rritur sallatat, zarzavatet dhe luleshtrydhet. Është shembull i “bujqësisë vertikale”,një metodë që rrit prodhimet pa tokë dhe dritë natyrale. Drita LED përdoret për të rritur të gjitha prodhimet bujqësore gjatë gjithë vitit. “Ushqimi i marrë nga bujqësia “vertikale” është më ushqyese dhe më e sigurt, ka thënë një ekspert për CNN, pasi nuk ekziston rreziku i njëjtës nga sëmundjet që vijnë nga ushqimi, ndotja, alergjenët dhe pesticidet.”


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist