Brigjet e ishujve të largëta pushtohen nga tonelata të mbetjeve plastike!

Written by on 18/05/2019

 

 

Brigjet e ishujve të largëta Coco, janë “pushtuar”, nga qindra tolenata plastike. Studimi i fundit, botuar në një revistë shkencore ka zbuluar se territori australian ishte i mbushur me mbetje plastike, pavarësisht se në ishuj jetojnë jo më shumë se 500 banorë. Studiuesit kanë ngritur alarmin për ndotjen e këtij lloji në brigjet e ishujve që për shumë kohë janë cilësuar si “parajsa e paprekur e Asutralisë”. Ndotja nga mbetjet e plastikës i ka pushtuar brigjet e oqeanit dhe ishujve tonë”, ka thënë njëri prej studiuesve .


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist