Brexit pa marreveshje rrezikon 700 mije vende pune ne turizmin europian

Written by on 06/02/2019

Brexit pa marreveshje rrezikon 700 mije vende pune ne turizmin europian
Jane me shume se 700 mije vende pune ne sektorin turistik europian qe rrezikohen ne dekaden ne vazhdim ne rast te nje Brexit pa marreveshje. Konstatimin e ka bere Keshilli Boteror i Udhetimeve dhe Turizmit qe ka vleresuar se prej tyre 308 mije vende pune jane ne rrezik ne Britani te Madhe ndersa 399 mije ne vende te ndryshme te BE nese nuk arrihet me konsensus dalja e Britanise nga unioni. Sipas presidentes se Keshillit Boteror te Turizmit, Mbreteria e Bashkuar eshte ekonomia e peste boterore ne sektorin e udhetimeve turistike me rreth 4 milione persona te lidhur me industrine dhe eshte e qarte qe nje Brexit i trazuar do te jape nje impakt te rende ne nje prej sektoreve qe ka rendesine me te madhe per vendin.Vec humbjes se vendeve te punes Keshilli paralajmeron edhe nje humbje prej me shume se 18.6 miliard paund per GDP e Britanise dhe 22 miliard paund humbje per vendet e BE. Faktor pozitiv megjithate do te jete levizja pa viza per qellime turizmi pas Brexit.

BÉLGICA UE REINO UNIDO:BRU2 BRUSELAS (BÉLGICA) 16/02/2016.- Un responsable iza la bandera de Reino Unido ante la sede de la Comisión Europea de cara a la visita del primer ministro británico, David Cameron, a la Comisión Europea, en Bruselas (Bélgica) hoy, 16 de febrero de 2016. Cameron se reúne hoy con los presidentes de la Comisión Europea y la Eurocámara, y con líderes políticos, para intentar un acuerdo que permita al Reino Unido permanecer en la UE. EFE/Olivier Hoslet


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist