Ajsbergu kercenon nje fshat ne Greenland

Written by on 14/07/2018

Ajsbergu kercenon nje fshat ne Greenland

Nje ajsberg i madh eshte zhvendosur afer nje fshati ne Greenlanden perendimore, duke nxitur nje evakuim te pjesshem te njerezve ne rast se do perbeje rrezik. Ajsbergu po i afrohet shtepive ne fshatin Innaarsuit por eshte i qendrueshem dhe nuk leviz gjate nates. Zyrtaret lokale thone se kurre me pare nuk kane pare nje ajsberg te tille te madh. Stacioni i energjise se fshatit dhe karburantet jane afer bregut. Disa eksperte kane paralajmeruar se ngjarjet ekstreme te akullnajave rrezikojne te behen me te shpeshta per shkak te ndryshimeve klimatike. Kjo nga ana tjeter rrit rrezikun nga tsunami.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist